Pracujemy w każdą niedzielę!

Szkolnictwo zawodowe to przyszłość
22 lutego 2018
Dzień Kobiet tuż-tuż
6 marca 2018
Szkolnictwo zawodowe to przyszłość
22 lutego 2018
Dzień Kobiet tuż-tuż
6 marca 2018
Pokaż wszystkie

Pracujemy w każdą niedzielę!

To już pewne. Giełda Niedzielna będzie czynna w każdą niedzielę. – Decyzja o umożliwieniu handlu w niedziele rynkom hurtowym jest bardzo dobra i na pewno przyczyni się do naszego rozwoju – ocenia Prezes Zarządu ZRRT Tomasz Czajkowski.

Roman Gałandziej od urodzenia mieszka w Zielonej Górze. Od kilku lat jest na emeryturze. Mężczyzna musi jednak dorabiać, żeby wystarczyło na godne życie dla całej rodziny. – Wie pan jak to jest, gdybyśmy byli z żoną sami, to jakoś dalibyśmy radę. Ale na szczęście mamy jeszcze wesołą gromadkę wnuków. Dla nich to człowiek poświęci każdą wolną chwilę – uśmiecha się pan Roman.

68-latek z uwagą przygląda się polskiej polityce. Ostatnio szczególnie zainteresował się sprawą wolnych od pracy niedziel. – Wiadomo, każdy chce spędzić ten dzień z najbliższymi. Z jednej strony to dobre rozwiązanie. Z drugiej rozumiem tych, którzy są trochę zaniepokojeni, bo tylko w niedzielę mają czas na zakupy. Trudno mi jednoznacznie ocenić  – rozważa.

Duży wybór towarów

Maria Grzegorczyk mieszka na osiedlu Zastalowskim w Winnym Grodzie. Temat wolnych niedzieli porusza z koleżankami bardzo często. – Popieram działania rządu. Podoba mi się to, co robi Prawo i Sprawiedliwość i Jarosław Kaczyński. I nie mam pretensji, że wprowadzają wolne niedziele. Chociaż dla mnie to może być mały problem. Mieszkam bowiem blisko Giełdy i prawie co niedziele na nią chodzę. Można trafić na duże przeceny i kupić tanio. No i wybór towarów jest bardzo duży. Jeżeli Giełda nie będzie czynna, to trochę żal – martwi się pani Maria.

Zmartwienia starszej zielonogórzanki na szczęście nie są potrzebne. Zgodnie z tym co uchwalili politycy giełdy rolno-towarowe zostały wyłączone z ustawy o handlu w niedzielę!

Przypomnijmy, ostatecznie Sejm i Senat przyjął  ustawę „O ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni” z 24 listopada 2017. Ma ona wejść w życie 1 marca 2018 roku. W artykule 6 ustawy ujęto wyłączenia spod tej ustawy. Zakaz nie obowiązuje:

 

* pkt  28 na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi;

 

* pkt 29 w placówkach handlowych prowadzonych przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych, o których mowa w pkt 28, w zakresie czynności związanych ze skupem oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania tych czynności.

To oznacza, że w przepisach uwzględniono postulaty rynków hurtowych, izb rolniczych i Ministerstwa Rolnictwa aby rynki hurtowe i podmioty prowadzące na nich działalność mogły pracować w niedziele.

Rozmowy z politykami

– Decyzja o umożliwieniu handlu w niedziele rynkom hurtowym jest bardzo dobra i na pewno przyczyni się do naszego rozwoju – ocenia Prezes Zarządu ZRRT Tomasz Czajkowski. – Warto pamiętać, że na naszym terenie handlują głównie producenci i wytwórcy, nasi lokalni przedsiębiorcy, którzy sprzedają również własne wyroby. Decyzja Sejmu na pewno jest wyjściem im naprzeciw.

Tomasz Czajkowski podkreśla, że zarząd Rynku w ostatnim czasie bardzo często podejmował rozmowy w tej sprawie, zarówno w wicepremierem Jarosławem Gowinem podczas wizyty w Zielonej Górze, ale także z lubuskimi posłami, m.in. Markiem Astem, Jerzym Materną czy Arturem Zasadą. – Sporo dyskutowaliśmy też w resorcie rolnictwa. To wszystko wpłynęło na obecny kształt ustawy – podsumowuje prezes Czajkowski.