Szkolnictwo zawodowe to przyszłość

Sprawdź ceny produktów!
19 lutego 2018
Pracujemy w każdą niedzielę!
26 lutego 2018
Sprawdź ceny produktów!
19 lutego 2018
Pracujemy w każdą niedzielę!
26 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Szkolnictwo zawodowe to przyszłość

– Kształcenie zawodowe zostało silnie osadzone w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dlatego już jesienią podjęliśmy współpracę ze szkołami zawodowymi z naszego regionu – mówi wiceprezes ZRRT Mirosław Zelisko.

Zespół Szkół Technicznych w Zielonej Górze to szkoła z olbrzymimi tradycjami i wieloma sukcesami. Kiedy tylko nadarzyła się okazja do podjęcia współpracy, zarząd Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego S.A nie wahał się ani przez chwilę. Tym bardziej w obliczu listu, który w grudniu otrzymał od Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Inwestycja w młodzież to gwarancja sukcesu

– W korespondencji otrzymaliśmy jasne wytyczne jeśli chodzi o funkcjonowanie takich spółek jak nasza. Pan Premier oraz Pani Minister są przekonani, że podstawą sukcesu gospodarczego Polski będą z pewnością przedsiębiorstwa tworzące i wykorzystujące innowacje. Nowoczesne rozwiązania bowiem wzmacniają popyt na wykfalifikowaną kadrę. Zdaniem władz naszego Rządu gwarancją rozwoju jest inwestycja w najmłodsze pokolenie, a w szczególności pomoc w wyborze właściwej ścieżki kariery i drogi rozwoju zawodowego – podkreśla wiceprezes zarządu ZRRT Mirosław Zelisko. – Kształcenie zawodowe zostało silnie osadzone w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Dlatego już jesienią podjęliśmy współpracę ze szkołami zawodowymi z naszego regionu.

Działania Rynku idealnie wpisują się w zamierzenia Premiera Morawieckiego i Minister Zalewskiej. Zespół Szkół Technicznych od dawna inwestuje w młodzież. Kształci ją w takich innowacyjnych kierunkach, jak: technik logistyk, mechanik wojskowy czy służba celna, ale także: technik mechanik, technik elektryk, technik automatyk czy technik geolog.

– Premier Morawiecki dał wyraźnie do zrozumienia, że nasza spółka jest partnerem w realizacji działania zapowiedzianego w expose, polegającego na podjęciu konkretnych działań na rzecz kształcenia zawodowego. Przyjęliśmy to zaproszenie szefa Rządu, dlatego od kilku miesięcy, poprzez współpracę z placówkami oświatowymi, wspieramy młodych ludzi podejmujących decyzję o wyborze przyszłej ścieżki zawodowej – dodaje wiceprezes Zelisko.

Nie tylko slogany, ale i rzeczywistość

W liście od Mateusza Morawieckiego i Anny Zalewskiej czytamy ponadto: „U progu rewolucji przemysłowej 4.0 wykorzystajmy nasz wspólny potencjał i zachęćmy młodzież do wyboru szkół zawodowych jako atrakcyjnej ścieżki kształcenia. Pokażmy, że technika i branżowe szkoły są nie tylko miejscem zdobycia dobrego zawodu oraz wykształcenia, ale także są szansą na własny rozwój osobisty”.

Ze współpracy z ZRRT cieszy się również dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych.

– Szkolnictwo zawodowe, aby było efektywne w swoim działaniu, powinno być jak najmocniej związane z lokalnym pracodawcą. Zależy mi, żeby to nie były tylko slogany, ale i rzeczywistość, dlatego jestem bardzo zainteresowany współpracą z przedsiębiorcami, którzy będą w przyszłości odbiorcami naszych absolwentów, a jednocześnie wspierali placówkę w procesie kształcenia, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami – uważa dyrektor ZST Jacek Prońko.

Jego zdaniem ta współpraca powinna polegać na umożliwieniu młodzieży zaznajomienia się z nowymi technologiami, w formie praktycznej, np. podczas praktyk zawodowych, zajęć praktycznych i zajęć związanych z rozwijaniem zainteresowań prozawodowych. – Widzę możliwości współpracy również w zakresie uruchamiania nowych kierunków kształcenia, zgodnych z potrzebami lokalnego rynku pracy. Aby tworzenie nowych kierunków miało rację bytu – biorąc pod uwagę chociażby kosztowne wyposażenie bazy dydaktycznej –  liczę na wsparcie pracodawców poprzez na przykład udostępnienie swoich zasobów technicznych do prowadzenia zajęć edukacyjnych – podsumowuje dyrektor Prońko.

 

WSPARCIE OD JESIENI

Warto podkreślić, że obecny zarząd Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego S.A wspierał szkolnictwo zawodowe jeszcze przed otrzymaniem listu od Premiera Rządu i Mister Edukacji. Najlepszym tego przykładem jest zaangażowanie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze w organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się na terenie Giełdy Niedzielnej 10 grudnia 2017 roku. Uczniowie tej placówki przygotowali dla uczestników prawie pół tony świątecznego bigosu oraz ponad 200 litrów czerwonego barszczu. Otrzymali na czas trwania imprezy stoisko promocyjne. Wzięli także udział w programie artystycznym. Zespół śpiewaczy z ZSiPKZ dał koncert kolęd.